První požár elektromobilu na Slovensku nakonec nevznikl kvůli závadě na elektromobilu samotném, ale kvůli útoku žháře. Paradoxem je, že přežila trakční baterie, která je kritiky elektromobility často považována za velké riziko. Opakovaně se však ukazuje, že realita je jinde.

V noci z 1. na 2. března 2024 došlo k prvnímu požáru elektromobilu na Slovensku. Událost se odehrála v obci Miloslavov, vzdálené jen šest kilometrů od Bratislavy. Elektromobil značky Volkswagen ID.3 shořel téměř úplně, přičemž byl poškozen i dům majitele. Přestože plameny rychle pohltily vozidlo a způsobily škody na okolních domech, baterie elektromobilu zůstala neporušená.

Elektromobil shořel skoro celý. Až na baterii. Foto: AI DALL-E

Hasičský a záchranný zbor byl o požáru informován v 1:26 ráno. Na místě zasahovaly jednotky z Dunajskej Stredy, Galanty, Trnavy a dobrovolní hasiči z obce Hubice. Požár nejenže poškodil fasádu a střechu jednoho z domů, ale také vedle stojící vozidlo. K uhašení hořícího elektromobilu byl použit speciální kontejner na elektromobily, do kterého bylo vozidlo ponořené na minimálně 72 hodin. Nejprve se spekulovalo o závadě na rozvodech, zkratu 12V baterie či dokonce o vadné trakční baterii. Nyní je ale jasno.

Požár je dílem žháře, ukazují videozáznamy

Obrat v příběhu přinesly videozáznamy z kamery sousedů zveřejněné TV JOJ, na kterých je vidět, jak neznámá osoba vozidlo úmyslně zapálila. Tento čin vyvolal rozruch a vedl k zahájení trestního stíhání s cílem najít a potrestat pachatele. Materiální škody způsobené požárem byly předběžně vyčísleny na 50 000 EUR (cca 1,25 milionu), avšak díky rychlému zásahu hasičů a využití speciálního kontajneru se podařilo zabránit větší katastrofě.

Přestože se odpůrci snaží dlouhé roky nepodloženě tvrdit, že elektromobily jsou náchylnější k požárům, opak je pravdou. Elektromobily hoří méně než hybridy a čisté spalováky. Tento incident navíc ukázal, že moderní bezpečnostní opatření, jako jsou speciální kontajnery na elektromobily, mohou efektivně minimalizovat potenciální škody a zajistit bezpečnost okolí. Doufejme jen, že nepřichází doba, kdy podobní „bojovníci za spalovací motory“ ničit zaparkované elektromobily.

Zdroje: 1, 2

Sdílejte:
Komentujte článek (1)
1 Comment
  • petr
    petr
    13. března 2024 at 10:59 pm

    no tak min cast hori, no, co z toho, jina mnohem viditelnejsi negativa soucasnych nam cpanych elektroprototypu jsou dostatecnym duvodem se jim vyhnout, ty pozary s velkymi nasledky jsou jen takova tresnicka na dortu, byt opravdu vzhledem k jejich malemu stari elektromobily nehori tak casto avsak kdyz uz blafnou kvuli ty prezabezpeceny baterii tak to stoji za to, hasej to tejden ponoreny v kontejneru s vodou pac lithium je docela svinstvo hori to skvele, kterazto voda je ovsem pak kontaminovana – zajimalo by mne kam to pak ekologicky vylejou, a to nejen u nas ale treba nekde v ty Cine nebo v Africe… 🙃🙂🙃 jo prej ekologie, hehe, to urcite 😅

    Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *