Mikroplasty a nanoplasty jsou všude kolem nás a také v nás. Jejich dopad na organismus však zůstává znepokojivou otázkou, na níž vědci neznají odpověď. Italská studie nyní našla spojitost mezi částečkami umělé hmoty a zvýšenými riziky srdečního infarktu a mozkové mrtvice.
Žijeme v době mikroplastové. Plastové částečky doslovně vdechujeme, jíme a pijeme. Kontaminovaly totiž potraviny, pitnou vodu a šíří se vzduchem. Podle nové studie může mít tohle znečištění spojitost se zvýšeným nárůstem nejen srdečních chorob.
Vědci zjistili, že se umělá hmota hromadí v tukových shlucích, které se následně koncentrují v cévách. Tyto alarmující výsledky vyšly v prestižním lékařském časopise New England Journal of Medicine.
Neapolský tým sledoval pacienty podstupující operaci zvanou karotická endarterektomie, při níž dochází k odstraňování nahromaděných tukových plátů v cévách – jejich ponechání s postupem času může vést k ucpání cév, infarktu anebo mrtvici.
Odborníci se zaměřili na takzvané markery, látky signalizující vyšší míru zánětů. Dřívější výzkumy totiž ukázaly souvislosti mezi mikroplasty a výskytem těchto látek, tedy i větší zánětlivostí. To se opravdu podařilo potvrdit.
Špatné zprávy
Lidé s vyššími koncentracemi plastových mikročástic měli 4,5krát vyšší riziko vzniku chorob, jako je srdeční infarkt anebo mozková mrtvice. Tyto zdravotní problémy se objevily u 30 ze 150 pacientů, v jejichž tukových plátech byly objeveny mikroplasty.
Stejné obtíže přitom mělo jen osm ze 107 pacientů, kteří je tam neměli. To přidává studii na přesvědčivosti. Vědci však upozorňují, že našli pouze souvislost, nedokázali totiž prokázat, že mikroplasty přímo způsobují takové problémy.
Podle nich budou zapotřebí další studie provedené na větších skupinách pacientů podstupujících zmíněnou operaci, v jejichž tukových plátech nyní vědci našli nejběžnější plasty pocházející z lahví a sáčků.
„Bohužel není kontaminace lidské tkáně mikroplasty ojedinělá, ale velmi rozšířená. Je znepokojivé, že pravděpodobně má vliv na kardiovaskulární zdraví,“ řekl hlavní autor studie Raffaele Marfella ze Seconda Università degli Studi di Napoli.
jo, vse je v plastu i trubky kovovy v domech na sidlaku u nas vzali v rozvodech a dali misto nich plastovy tomu se bez dalsich nakladnych rekonstrukci (vraceni se k tem litinovym a kovovym jake tam byly puvodne nainstalovany temi komunisty…!) neda vyhnout, leda bydlet v prirode a mit vlastni studnu daleko od mest… – hlavne ze se od hadraku do nedavne doby brojilo proti sklenenym obalum a jak jsou plastove obaly supr ze se usetri za prepravu kvuli hmotnosti – ano, korporace usetrily na svych nesmyslnych dovozich beznych potravin pres pul zemekoule atd a my driv chcipnem, diky 😥
a to vsecko krasny plastovy nadobi taky vyhazet a vsecky ty podelany teflonovy mr..y taky ! a jed jen v nerezu, v litine, ve dreve a ve skle !
jet, ne jed, ale stejne, v jakym blaznivym svete to zijeme zejo