Americký vesmírný modul Odysseus, který na Měsíc vypravila společnost Intuitive Machines v rámci mise IM-1, nepřežil drsné podmínky lunární noci. Spojení se zařízením se již nepodařilo obnovit. I přesto je však mise úspěchem.

IM-1 přistála na Měsíci úspěšně

Mise IM-1 odstartovala za podpory rakety Falcon 9 společnosti SpaceX ze startovací rampy 39A v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě. Odysseus, nesoucí jak komerční, tak výzkumný náklad včetně umělecké série od Jeffa Koonse, měl za úkol přistát v kráteru Malapert A, nedaleko jižního pólu Měsíce. Tento krok byl klíčový pro návrat Spojených států na Měsíc a pro další průzkum lunárního povrchu. K přistání skutečně úspěšně došlo, ale bohužel při něm došlo k převrácení landeru kvůli jeho zlomené noze.

Odysseus jako první komerční kosmická loď přistál na povrchu Měsíce. Bohužel se však při přistání převrátil. Foto: Se souhlasem NASA

Podle informací zveřejněných společností Intuitive Machines na sociální síti X, Odysseus nebyl konstruován tak, aby vydržel extrémní teploty lunární noci. I přesto vývojáři doufali, že by se mohl při vhodném svitu Slunce na panely „ozvat domů“, pokud by jeho systémy překonaly očekávání inženýrů. Počínaje 20. březnem firma naslouchala signálu, který by naznačil, že se lander probudil díky slunečnímu světlu a opětovně nabíjenému energetickému systému. K tomu však dodnes nedošlo.

Hodnota neúspěchu

I když se nepodařilo navázat spojení s Odysseem, mise poskytla cenná data o průběhu přistání a potenciálních komplikacích. Tyto informace jsou neocenitelné pro plánování budoucích misí, zejména mise IM-2, která se zaměří na jižní pól Měsíce a oblast Shackleton Connecting Ridge s cílem hledat vodní led.

Výzkum Měsíce bude pokračovat. Pro lidstvo se má stát vesmírnou základnou a vstupní branou na cesty k Marsu. Zdroj: Unsplash

Navzdory neúspěchu mise IM-1, Intuitive Machines neztrácí odhodlání pokračovat ve svém průzkumu Měsíce. Připravovaná mise IM-2 představuje příležitost nejen pro další technické inovace, ale i pro hlubší porozumění lunárnímu prostředí.

Zdroj: Space.com

Sdílejte:
Komentujte článek (0)

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *