Kosmických misí i soukromých letů majících za cíl dosáhnout povrchu či alespoň oběžné dráhy Měsíce neustále přibývá. Zvyšující se frekvence osob i strojů ve sféře působnosti tohoto tělesa tak vyvolala potřebu připravit odpovídající koncept určování času mimo Zemi. Dostane tak Měsíc vlastní časová pásma?

Bílý dům vydal během úterý 2. dubna prohlášení, ve kterém vyzval americkou vesmírnou agenturu NASA k vytvoření nového systému časových pásem na Měsíci. Jeho cílem by mělo být především jednodušší plánování budoucích misích směřujících k průzkumu naší přirozené družice.

Čas plyne na Měsíci jinak než na Zemi

Kromě koordinovaného světového času (UTC) bychom se tak možná mohli brzy dočkat i koordinovaného měsíčního času (LTC). Na Měsíci totiž plyne čas o zhruba 58 mikrosekund rychleji kvůli jeho nižší gravitaci a také kvůli působení Země. Aktuálně zde přitom neplatí žádné oficiální časové pásmo, a každá země, která k tělesu vysílá svá vesmírná plavidla, využívá vlastní systém určování měsíčního času, zpravidla založeném na UTC či určeném místem, odkud je daná mise řízena.

Agentura NASA bude v následujících letech vyvíjet systém pro zavedení koordinovaného měsíčního času. Foto: Pixabay

S tím, jak se ale provoz okolo Měsíce i na jeho povrchu bude postupně zhušťovat, stojí myšlenka zavedení koordinovaného měsíčního času minimálně za úvahu, především s ohledem na bezpečnost a efektivitu lunárních misí. Zároveň by se měla zlepšit i schopnost vzájemné komunikace mezi Měsícem a Zemí, a to nejen s přístrojovou technickou, ale i s astronauty, kteří se k tělesu v nadcházejících letech vydají. Pásmo LTC navíc bude důležité i pro navigaci na Měsíci, neboť astronauti či robotická zařízení by mohli mít problémy s používáním satelitů GPS, které operují na Zemi.

Je nutné dosáhnout vzájemné shody

S návrhem zavedení LTC přišel Úřad pro vědu a technologii spadající přímo pod Bílý dům. Ve svém prohlášení mimo jiné uvedl, že by NASA měla na vývoji určování měsíčního času spolupracovat i s dalšími vládními organizacemi, přičemž konečný plán by měl být představen do konce roku 2026. Předpokládá se, že do procesu se zapojí také ministerstva obchodu, obrany, zahraničí a dopravy.

Měření času na Měsíci představuje výzvu kvůli drobné odchylce v jeho toku oproti Zemi. Foto: Se souhlasem NASA

Výhledově pak bude nutné spolupracovat také na mezinárodní úrovni. Spojené státy americké jsou sice v cestování na Měsíc historickými i současnými průkopníky, své lunární mise však plánuje také Čína a další kosmické velmoci. Nezbývá než doufat, že se z vývoje měsíčních časových pásem nestane politický boj o moc, který by mohl některé vesmírné mise potenciálně ohrozit.

Zdroje: 1, 2, 3

Sdílejte:
Komentujte článek (0)

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *