Umělá inteligence Gemini od Googlu přináší nové možnosti pro interakci s chytrým telefonem a nahrazuje dnes již zastaralého Asistenta. V návodu si ukážeme, jak zdarma získat a využívat Gemini AI na zařízení s Androidem.

Umělá inteligence Gemini od Google funguje na podobném principu jako ChatGPT od OpenAI. Virtuální pomocník vám dokáže pomoci s řadou úkonů a odpovídat na dotazy podané běžným jazykem. A ačkoliv většina současných smartphonů umělou inteligenci v podobě pokročilého asistenta od výroby nainstalovanou nemá, existuje cesta, jak ji do mobilu nainstalovat.

Gemini od Google umí nahradit Asistenta Google. Nainstalovat si ji můžete už nyní. Foto: Redakce inSmart.cz

Co umí umělá inteligence Gemini na mobilu?

Gemini AI v mobilu nahradí Google Now, takže při aktivaci hlasovým příkazem „OK Google“ můžete konverzovat s výrazně pokročilejším asistentem než doposud. Jedinou nevýhodou je fakt, že AI zatím hlasové příkazy nezvládá rozpoznávat v češtině. Česky ale paradoxně umí. Pokud jí tedy řeknete, aby odpověděla česky, napíše vám odpověď bez problémů v češtině. Občas stačí samotný fakt, že napíšete příkaz (prompt) v češtině. Je to tedy jen otázka času.

Co všechno Gemini pro Android zatím umí?

  • Hledat informace na internetu.
  • Analyzovat obrázky a fotografie a identifikovat objekty, scény, text atd.
  • Překládat mezi jazyky.
  • Vysvětlovat věci.
  • Psát zdrojový kód, zprávy, shrnutí textů a další.
  • Ukazovat vizuální výsledky vyhledávání pro dotazy jako „restaurace v centru města“.
  • Dávat cestovatelské rady a tipy.

Ne vždy je nutné AI zadat, aby výsledek psala česky. Občas však bez tohoto příkazu odpoví v angličtině. Česky přitom umí perfektně. Foto: Redakce inSmart.cz

Jak Gemini na Android telefonu nainstalovat?

Aplikace je dostupná zdarma pro všechny smartphony s Androidem verze 12 a novějším. Současně musí váš telefon mít alespoň 4 GB RAM, což už dnes splňuje naprostá většina. Pro správné fungování je také potřeba Google účet, což asi nikoho nepřekvapí.

  1. Aplikace Gemini není v české verzi obchodu Google Play zatím dostupná. Řešením je stažení instalačního APK souboru napřímo.
  2. Po stažení a povolení instalace z neznámých zdrojů nainstalujte aplikaci Gemini.
  3. Ujistěte se, že máte nainstalovanou nejnovější verzi aplikace Google.
  4. Otevřete aplikaci Gemini a proklikejte se úvodními informacemi.
  5. Přečtěte si informace o tom, jak Gemini funguje a potvrďte závěrečný souhlas.

[appbox googleplay com.google.android.apps.bard]

Pro pokročilejší funkce, jako jsou komplexní analytické úlohy, můžete využít předplatné Gemini Advanced za 19,99 USD/měsíc (2 měsíce můžete službu testovat zdarma).

Postřehy a rady z používání AI Gemini

AI Gemini na Androidu nahrazuje dnes již poměrně zastaralého Asistenta Google. Stačí ji nainstalovat a okamžitě a zdarma ji můžete začít používat.

  • Používejte přesné a specifické dotazy pro nejlepší výsledky. Pokud se vám výsledek nezdá, zkuste zadání přeformulovat.
  • Pozor na hledání faktických informací, zde dokáže Gemini občas až překvapivě důvěryhodně lhát.
  • Experimentujte s různými typy úkolů, Gemini má široké využití a podobně jako ChatGPT je limitovaná hlavně naší představivostí.
  • Zeptejte se AI „Jak se dělá…“, pokud potřebujete návod krok za krokem.
  • Pokud chcete co nejlepší odpovědi z určité oblasti, napište AI například „Jsi odborník na péči o zahradu. Jak se mám postarat o stromky na jaře? Piš česky.
  • Pro psaní dlouhých textů je lepší použít on-line verzi než aplikaci.
  • Google Gemini stále vylepšuje, takže se výsledky v čase mění.

Jazykové modely typu Gemini představují začátek nové éry v tom, jak interagujeme se svými zařízeními. Už to není jen jednoduché hlasové ovládání a vyhledávání – AI se stává plnohodnotným asistentem a spolupracovníkem, který nám pomáhá řešit úkoly a skutečně usnadňuje život.

K AI si můžete např. zajít pro radu s pracovními úkoly. Gemini od google má i webovou verzi na adrese gemini.google.com. Foto: Redakce inSmart.cz

Již brzy bude Gemini předinstalovaná v nových Android telefonech od výroby a podle posledních zpráv ji pro svého nového AI asistenta nahrazujícího Siri využije i Apple. V mnoha situacích má sice ChatGPT či třeba Claude stále navrch, ale na rozdíl od AI Googlu nejsou tak úzce integrované do prostředí Androidu.

Zdroj: Redakce inSmart.cz

Sdílejte:
Komentujte článek (2)
2 Komentářů
  • haroldic
    haroldic
    19. března 2024 at 5:06 pm

    Tato položka není ve vaší zemi dostupná, tak nevim teda

    Reply
    • Lukáš Voříšek
      Lukáš Voříšek
      19. března 2024 at 5:56 pm

      Máte pravdu, prováděl jsem instalaci v zahraničí a toto mi po pár týdnech od instalace nedošlo. Přidal jsem do článku odkaz na aktuální APK. To bude bez problémů fungovat.

      Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *