Revoluční zařízení pro rozhraní mozek-počítač společnosti Neuralink bylo poprvé implantováno člověku. A jeho schopnosti jsou působivé.

V živém vysílání na YouTubu byl světu představen Nolan Arbau, 29letý muž a první lidský uživatel neurálního implantátu Neuralink. Nolan je kvůli úrazu z mládí plně kvadruplegický, bez pohybu nebo citu pod úrovní ramen. Ale po implantaci Neuralinku získal něco, na co by ještě nedávno možná ani nepomyslel – schopnost ovládat počítač pouhou silou mysli.

Co je to Neuralink?

Neuralink je ambiciózní projekt založený vizionářem Elonem Muskem s cílem vyvinout pokročilé rozhraní mozkových implantátů, které by umožnilo lidem přímo ovládat počítače a další zařízení pouhou myšlenkou. Společnost už dříve demonstrovala schopnosti implantátu u opic, ale Nolan je prvním člověkem, který tuto převratnou technologii vyzkoušel.

Čip do mozku může někomu znít jako šílený nápad. Pro jiné je to naděje na lepší život i lákavá myšlenka. Foto: Se souhlasem Neuralink

Po operativní implantaci zvláštního čipového modulu přímo do mozkové kůry je Nolan schopen vysílat své mozkové signály do počítače a tím ovládat kurzor nebo jiné aplikace. Během přenosu demonstroval, jak může intuitivně pohybovat kurzorem, hrál hry a dokonce přehrávat hudbu jen silou své mysli.

Počítačové hry ovládané pouhou myšlenkou

Jednou z věcí, které technologie Neuralink Nolanovi umožnila, byla opětovná možnost se bavit a hrát hry. „Zůstal jsem vzhůru do 6 ráno a hrál Civilizaci VI, něco, co jsem si dřív už nemyslel, že budu moci dělat,“ popisuje Nolan nadšeně svou zkušenost.

Předtím mohl hry ovládat jen velmi obtížně pomocí speciálního držáku v ústech. Zatímco dříve musel kvůli problémům s proleženinami časté sezení u počítače výrazně omezovat, implantát mu umožňuje ovládání PC nehledě na polohu.

Jako Profesor X

Co je ale skutečně revoluční na Neuralinku, je způsob, jakým funguje. Nolan popisuje, že na začátku musel myslet jen a pouze na konkrétní pohyby nebo si představovat různé části těla, jak se pohybují. Časem se to ale stalo mnohem intuitivnější. Stačilo se soustředit na pohyb kurzoru samotného jako by ho ovládal telekinetickou silou.

Schopnost implantátu překládat složité neurální vzorce přímo do počítačových příkazů tak účinně mění mozek na ovladač mozek-počítač. Dosavadní výsledky naznačují, že lidská mysl má potenciál k mnohem přímějšímu rozhraní s digitálním světem.

Síla pocitů a představivosti

I když se zatím jedná o první pilotní test na člověku, zážitky Nolana jsou důležitým milníkem. Podle jeho vlastních slov sice technologie prozatím není perfektní, ale už teď výrazně změnila jeho život a otevřela mu zcela nové možnosti soběstačnosti.

Pokud se Neuralinku podaří technologii dále vylepšovat a rozšířit, představovala by zcela nový rozměr ve způsobu, jakým by lidstvo mohlo komunikovat se stroji a počítači. Po desetiletích bychom tak mohli dát sbohem myši a klávesnici či pomalým hlasovým příkazům.

Implantát pro rozhraní mozek-počítač není velký. Pro jeho zapojení je potřeba provést operativní zákrok. Foto: Se souhlasem Neuralink

Zatímco Nolanovy současné zážitky z Neuralinku jsou převratné samy o sobě, naznačují rovněž potenciál pro ještě ambicióznější aplikace v budoucnu. Přímé rozhraní mozku s počítačem by totiž nemuselo sloužit jen pro ovládání virtuálních světů, ale také fyzických zařízení.

Vědci z Neuralinku už plánují další fázi testování, kdy by pacientům jako je Nolan mohli skrze mozkový implantát dodat přímou kontrolu nad pokročilými robotickými exoskelety nebo dokonce prostředky pro obnovu hybnosti paží a nohou. Ať už se tato vize naplní jakkoliv, jedno je jisté – svět, kde lidský mozek dokáže transcendovat fyzická omezení, se právě stává skutečností. A Nolanův příběh je toho průkopnickou předzvěstí.

Zdroj: Neuralink

Sdílejte:
Komentujte článek (0)

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *