Po sérii problémů a odložených startů se vesmírná loď Starliner, která má sloužit k obousměrné přepravě kosmonautů mezi Zemí a Mezinárodní vesmírnou stanicí, konečně pokusí o ostrý let s lidskou posádkou. Informovali o tom zástupci agentury NASA a společnosti Boeing, která kosmické plavidlo vyvinula.

Firma Boeing se již neomezuje pouze na cestování v rámci zemské atmosféry. Projekt Starliner, na kterém výrobce letecké techniky spolupracuje s kosmickou agenturou NASA, se totiž zaměřuje na zprovoznění funkční přepravní linky mezi Zemí a Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS). Současné odhady hovoří o tom, že je loď konečně připravena ke startu, a na svůj první let by měla vyrazit po 1. květnu letošního roku.

Vývoj zařízení Boeing CST-100 Starliner provázely v posledních letech četné komplikace. Foto: Se souhlasem Wikimedia Commons

Původní plány narušily problémy s padáky či použití hořlavých materiálů v konstrukci lodi

Dostat se do této fáze však nebylo vůbec snadné, a let lodi Starliner byl v minulosti několikrát odložen. Poslední dva posuny termínů startu přitom souvisely se zásadními bezpečnostními riziky, která byla na zařízení zjištěna. Starliner měl lidskou posádku k ISS původně vynést již 21. července 2023. Několik týdnů před startem však zástupci Boeingu oznámili, že se od pokusu o start ustupuje z důvodů nově zjištěných problémů s kosmickým plavidlem.

První bezpečnostní problém se týkal nosnosti tří padáků určených k bezpečnému přistání. Mezní hodnota zatížení látkových částí totiž byla nižší, než se očekávalo, a v případě selhání jednoho z padáků by tak zbývající dva nebyly schopny loď efektivně zpomalit. Druhá komplikace pak zahrnovala použití hořlavých ochranných pásek k zakrytí svazků kabelů uvnitř plavidla. Padáky tak musely být vyměněny za takové, které splňují bezpečnostní standardy NASA a hořlavý materiál z kabeláže byl odstraněn. Zástupci společnosti Boeing tak nedávno oznámili, že je loď Starliner připravena ke startu.

Starliner se potýkal z řadou problémů i během letů bez posádky

Letoun CST-100 Starliner by měl v rámci prvního letu dopravit na ISS hned dva astronauty NASA: Sunitu Williamsovou a Barryho „Butche“ Wilmora. Půjde o první cestu společnosti Boeing s lidskou posádkou k ISS, a také první let Starlineru od posledního testovacího nepilotovaného letu v květnu roku 2022, kdy došlo k selhání tryskového motoru sloužícího k manévrování na orbitě. Při úvodním letu v roce 2019 se pro změnu loď nedokázala připojit k ISS, a její systémy tak musely být podrobeny detailní revizi.

V případě úspěchu letu by spolešnost Boeing mohla být přímým konkurentem například Muskově SpaceX. Foto: Se souhlasem Boeing

Boeing však stále usiluje o to, aby let skončil úspěchem, a to nejen kvůli naplnění podmínek smlouvy v hodnotě 4,3 miliardy dolarů. Americký výrobce letadel se snaží v pokroku dostihnout konkurenční společnost SpaceX, která má již za sebou několik úspěšných kosmických letů, a to včetně těch s lidskou posádkou. Není tedy divu, že se NASA při přepravě astronautů na ISS zatím spoléhá právě na firmu pod správou Elona Muska. S případným úspěchem letu Starliner by se však mohl jazýček vah přiklonit blíže na stranu Boeingu, a kosmický provoz by tak mohl doplnit další perspektivní hráč.

Zdroje: 1, 2, 3

Sdílejte:
Komentujte článek (0)

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *