Americký Úřad pro letectví a vesmír (NASA) očekává, že ještě letos dojde v Mléčné dráze k vzácné erupci – k výbuchu tak jasnému, že se na obloze zdánlivě krátce objeví nová hvězda.

Podle NASA s největší pravděpodobností v září 2024 exploduje v soustavě Corona Borealis asi tři tisíce světelných let od Země nova. Její jasné světlo bude možné vidět na severní polokouli pouhým okem a jde o událost, kterou většina z nás zažije jen jednou za život.

Jednou za život, neboť k explozi dochází jedinkrát za 75 až 80 let a málokdo má to štěstí, že jej zahlédne dvakrát. Bílý trpaslík, neaktivní jádro zhroucené hvězdy, se takto naposledy rozjasnil v roce 1946. K této nebeské show totiž nestačí jedna hvězda, ale rovnou dvě.

Letos na podzim budeme moci pozorovat pouhým okem dočasnou novou hvězdu. Zdroj: Pixabay

V binárním systému kolem sebe velmi blízko obíhají dvě hvězdy, bílý trpaslík a červený obr, který vyvrhuje hmotu. Tu vstřebává s pomocí gravitace bílý trpaslík. Na svém povrchu ji ukládá v podobě héliového plazmatu.

Jakmile dosáhne limitu a trpaslík „je plný“, tak exploduje. „Jak se hmota hromadí na povrchu, bílého trpaslíka, zahřívá se a vzniká větší a vyšší a vyšší tlak až do třesku,“ vysvětlil Bradley Schaefer, profesor fyziky a astronomie z Louisiana State University.

Vyhasnutí před výbuchem

Bílý trpaslík hromadí hmotu celá tisíciletí, C. Borealis se však podle NASA mění v novu výjimečnou rychlostí. Novy kromě toho vybuchují nečekaně. Jen v některých případech k tomu dochází periodicky, jako u C. Borealis.

Vědci předpověděli explozi trpaslíka, protože v březnu 2023 pohasnul. Bílí trpaslíci pohasnou asi rok před výbuchem. Z toho důvodu si vědci myslí, že k němu dojde do konce září, uvedl astronom William Cooke.

Nova exploduje tři tisíce světelných let od Země. Zdroj: Pixabay

Jakmile dosáhne jasnost vrcholu, několik dní bude viditelná pouhým okem, vysvětlil Schaefer. „Na obloze bude tak jasná (nova), že ji uvidíte pouhým okem ze svého dvorku,“ uvedl odborník. Něco přes týden pak bude pozorovatelná dalekohledem.

Následně opět zhasne, dost možná na dalších 80 let. „Jsem naprosto nadšený,“ řekl astronom NASA William Cooke. „Tahle věc je jako Hallyeova kometa. Objevuje se jednou za 75 až 80 let, avšak o novách se nemluví tak často jako o kometách.“

Kdy k pozorované explozi skutečně došlo? Když se mluví o astronomických jevech, jako jsou explodující hvězdy, je důležité si uvědomit, že kvůli obrovským vzdálenostem ve vesmíru dochází k významnému zpoždění mezi samotnou událostí a okamžikem, kdy tuto událost můžeme na Zemi pozorovat. V tomto případě, pokud nova exploduje ve vzdálenosti tří tisíc světelných let od Země, znamená to, že světlo z této explodující hvězdy cestovalo k Zemi tři tisíce let a k výbuchu už došlo dávno a od té doby ještě mnohokrát.

Zdroje: 1, 2

Sdílejte:
Komentujte článek (0)

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *