Uplynulý týden se ve světě AI nesl v duchu nových žalob a právních sporů. Na druhou stranu zde ale máme jeden z největších pokroků ve vývoji dostupných chatbotů v letošním roce. Jaké další události týkající se umělé inteligence se v posledních několika dnech udály?

K obvinění ze zneužití autorských práv pro vývoj umělé inteligence se přidává i společnost NVIDIA

Skupina literárních autorů podala na konci minulého týdne žalobu na porušení autorských práv proti společnosti NVIDIA. Ta měla jejich tvorbu údajně zneužít na vývoj vlastní knihovny jazykových modelů NeMo Megatron. Podle spisovatelů byla jejich díla opakovaně kopírována za účelem tréninku AI, a to bez jejich souhlasu, což jim způsobilo nemalou finanční újmu. Knihy, ze kterých měla umělá inteligence čerpat, byly podle stěžovatelů součástí balíčku téměř 200 000 děl, které měla NVIDIA v minulosti použít pro strojové učení. Byť byl podle zástupců společnosti inkriminovaný obsah na konci roku 2023 stažen, obavy ze zneužití autorských práv u některých spisovatelů přetrvávají i nadále.

Knihovny umělé inteligence čeká další soudný spor. Na lavici obžalovaných usednou zástupci společnosti NVIDIA. Foto: Freepik

Mluvčí NVIDIA v reakci na žalobu uvedl, že firma respektuje práva všech tvůrců obsahu, a věří, že knihovna NeMo byla vytvořena plně v souladu s těmito právy. O tom, na čí straně je nakonec pravda, tak nejspíš rozhodne až soud.

Vědci poukazují na skutečnost, že AI se musí nejen správně učit, ale i zapomínat

Když se řekne vývoj umělé inteligence, asi každý si přestaví skupinu inženýrů snažících se prostřednictvím algoritmů digitalizovat co největší balík informací. Jak se ale ukazuje, toto strojové učení není o nic víc důležité než periodické strojové zapomínání. Tradiční AI modely se totiž do značné míry spoléhají na neuronové sítě přenášející jednotlivé výpočty. Tyto systémy pak pochopitelně mají své výhody i nevýhody. Omezením je pak především výpočetní náročnost. To se snaží řešit například startup Reka založený mimo jiné odborníky z Google DeepMind. Jeho vývojáři pracují na novém AI modelu schopném zapomínat. Podobné systémy se ale vyvíjí i v rámci experimentálního výzkumu.

Přestože první testy ukázaly mírně nižší výkonnost oproti konvenční umělé inteligenci, při učení na menších souborech dat prokázal vyšší adaptabilitu a efektivitu učení. Je tedy možné, že se AI učí podobně jako člověk, a má tedy jen omezenou kapacitu paměti? Zhodnocení podobnosti lidské a umělé inteligence je bezpochyby komplexnější, přesto je pozoruhodné sledovat, že i AI potřebuje občas zapomínat, aby mohla fungovat efektivněji.

Altman je oficiálně zpět ve vedení OpenAI. Zároveň ale žaluje Španělsko kvůli zákazu jeho kryptoměny Worldcoin

Sam Altman se po vichřici událostí z listopadu 2023 vrátil do představenstva společnosti OpenAI, kterou před lety pomáhal založit. Altman byl až dosud vyšetřován právní firmou WilmerHale, která vyslechla několik členů představenstva a prozkoumala více než 30 000 dokumentů. Po zproštění obvinění z poškození společnosti pak byli spolu s ním do správní rady jmenováni i bývalá generální ředitelka Nadace Billa a Melindy Gatesových Sue Desmond-Hellmannová, někdejší výkonná viceprezidentka Sony Corporation Nicole Seligmanová a předseda společnosti Instacart Fidji Simo.

Sam Altman opět víří vody. Jen co se vrátil do představenstva OpenAI, podal žalobu na omezení jeho projektu Worldcoin. Foto: Se souhlasem Wikimedia Commons

Altmanův úspěch v rámci společnosti OpenAI však okamžitě vystřídaly problémy s jiným jeho projektem, kryptoměnou s názvem Worldcoin. Ta byla totiž minulý týden zakázána ve Španělsku tamními regulatorními orgány. Jihoevropská země má podle všeho problém s konceptem získávání Worldcoinu výměnou za naskenování sítnice na speciálních zařízeních Orb. Altman svůj projekt brání a tvrdí, že biometrické údaje nejsou v žádném případě shromažďovány, a porušování GDPR či jiných evropských nařízení tak nehrozí. Příchod Worldcoinu do Evropy tak nezačal zrovna v úspěšném duchu. Jak se bude situace vyvíjet dál?

AI model SIMA od Google DeepMind dokáže hrát komplexní videohry. Trénován byl mimo jiné na Goat Simulatoru 3

Vývojářské studio Google DeepMind aktuálně spolupracuje s osmi herními studii na tréninku a testování nového modelu s názvem SIMA. Cílem sdíleného projektu je ověřit schopnosti SIMA ve hrách jako No Man’s Sky, Teardown, Valheim či Goat Simulator 3. Umělá inteligence by měla dokázat ovládat základní mechaniky, a pochopit tak princip jednotlivých herních stylů. Zvolené tituly nabízí prostředí otevřeného světa, které může tyto schopnosti rozvíjet nejlépe. Herní série Goat Simulator je pak známá pro své popírání zákonů fyziky a náhodné spontánní akce, a může tedy pro AI představovat nemalou výzvu.

Umělá inteligence s názvem SIMA by se mohla v budoucnu stát adekvátním spoluhráčem v rámci týmového gamingu. Foto: Unsplash

Účelem AI SIMA není stát se náhradou stávající umělé inteligence využívané ve videohrách, ale spíše být adekvátním herním partnerem v týmových hrách. Možná bychom se tak mohli dočkat botů, kteří budou schopni přemýšlet více jako skuteční hráči, a imerze do hry tak bude na dosud nepoznané úrovni.

Bezplatnou verzi Copilota nyní pohání model GPT-4 Turbo. Co svým uživatelům nabídne?

AI Copilot od Microsoftu je v rámci letošního vývoje ukázkovým příkladem toho, jak se umělá inteligence může stávat více a více efektivní a uživatelsky přívětivou bez ohledu na zisk. V tichosti tak byla na trh uvedena pokročilejší verze chatbota poháněná jazykovým modelem GPT-4 Turbo. Ten byl dosud dostupný pouze v rámci předplatného, a v bezplatném přístupu se uživatelé museli spokojit se starší verzí GPT-4. Předplatitelům pochopitelné zůstává řada výhod (například možnost přepínat mezi oběma verzemi), GPT-4 Turbo je však nyní k dispozici pro mnohem širší veřejnost.

Microsoft nedávno vylepšil bezplatnou verzi svého chatbota Copilot. Ten nyní využívá jazykový model GPT-4 Turbo. Foto: Se souhlasem Microsoft

Nová verze umožňuje přístup ke znalostní základně až do dubna roku 2023. Odpovědi by tak měly být mnohem aktuálnější a relevantnější. Došlo také k navýšení kapacity kontextového okna z původních 8 000 na 128 000 tokenů, což odpovídá zhruba 300 stranám textu vygenerovaným v rámci jednoho příkazu. GPT-4 Turbo je také mnohem rychlejší a efektivnější v běžné práci s informacemi. Microsoft tak tímto krokem získal nemalou výhodou oproti OpenAI a jejímu ChatGPT, jehož bezplatná verze aktuálně běží na poměrně zastaralém modelu GPT 3.5.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5, 6

Sdílejte:
Komentujte článek (0)

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *