Jak už bývá poslední dobou zvykem, ani tento týden se umělé inteligenci nevyhnuly průlomové pokroky, ale bohužel ani některé kontroverzní aféry, které jí ubírají na důvěryhodnosti. AI však nadále zůstává v čele inovativních technologií, a zatím to nevypadá, že by se na tom mělo něco měnit.

Grok AI ke stažení: Muskova xAI nahrála na GitHub zdrojové kódy ke svému modelu

Společnost xAI Elona Muska nedávno zpřístupnila základní kód modelu umělé inteligence Grok. Potřebné soubory nahrála na server GitHub, odkud je k dispozici zdarma ke stažení. Vývojáři AI uvedli, že model není optimalizován pro konkrétní operační systém či aplikaci, a je tak možné jej využít za nejrůznějšími účely. Grok je zaštiťován licencí Apache License 2.0, která umožňuje komerční využití. Zveřejněním zdrojového kódu se naplnilo Muskovo tvrzení o tom, že jeho umělá inteligence bude dostupná všem zájemcům. Nepříliš velkým překvapením je pak skutečnost, že kód k AI byl zveřejněn nedlouho poté, co multimiliardář a vizionář zažaloval svého konkurenta, společnost OpenAI, z odchýlení se od podobné open-source strategie, která měla být jejím hlavním cílem, a ze zrady původních neziskových záměrů.

Základní kód k AI modelu Grok od společnosti xAI je k dispozici veřejně ke stažení. Foto: Freepik

NVIDIA představila novou platformu GR00T. Měla by sdružovat špičky v oblasti strojového učení a robotiky

Co kdyby existovalo místo, kde se budou pravidelně setkávat velcí hráči v oblasti vývoje humanoidních robotů, a budou tuto technologii posouvat společnými silami kupředu? Právě o to se snaží NVIDIA, která za tímto účelem spouští platformu GR00T, inspirovanou oblíbenou postavičkou mluvícího stromu z komiksového univerza Marvelu. Zatím není příliš jasné, jak přesně by měl GR00T fungovat. Předpokládá se ale, že by se díky tomuto propojení roboti měli mnohem rychleji učit porozumění lidské řeči a zadaným pokynům. Postupně by tak mělo dojít ke ztělesnění umělé inteligence, což nedávno demonstroval například humanoidní robot od společnosti Figure AI. Díky NVIDIA GR00T by se tak tyto stroje měly rychleji vyvíjet i rozšiřovat do kažodenného života.

Společnost NVIDIA si opět upevňuje svoji pozici lídra v AI technologiích. Aktuálně tak činí prostřenictvím vznikající platformy GR00T. Foto: Se souhlasem NVIDIA

Umělá inteligence volila trest smrti častěji v případech, kdy obviněný mluvil afroamerickým dialektem. Na předsudky AI upozornili vědci

S pozoruhodnými závěry, které naznačují, že umělá inteligence je možná ve skrytu svých obvodů rasističtější než leckteří lidé, přišla studie nedávno zveřejněná na portále arxiv.org. Vědci tvrdí, že všechny testované jazykové modely měnily své odpovědi v závislosti na dialektu, ve kterém jim byly pokládány dotazy. To by samo o sobě nebylo nijak překvapivé, kdyby ovšem uživatelům píšícím afroamerickou angličtinou AI automaticky nepřisuzovala horší nabídky práce či přísnější tresty za zločiny, a to včetně rozsudku smrti.

Určité náznaky ohledně zaujatosti umělé inteligence již byly v minulosti odhaleny, nikdo však nejspíš neměl tušení o tom, že se mohou projevit pouze na základě jiného dialektu angličtiny. Vzhledem k tomu, že je AI již běžně využívána například při výběru vhodného kandidáta na danou pracovní pozici, může tento způsob diskriminace představovat závažný globální problém.

GPT Store od OpenAI má problémy se zahlcením boty a spamem

Když byl na začátku roku 2024 spuštěn obchod GPT Store spravovaný OpenAI, mělo jít o revoluci v dostupnosti a všestrannosti nástrojů využívajících umělou inteligenci. Místo, kde si lidé mohli mezi sebou sdílet vlastní chatboty, se však podle všeho stálo spíše opakem toho, čím mělo původně být. Spousta uživatelů totiž nedodržuje zásady platformy, a tržiště se tak plní roboty rozesílajícími spam. Řada chatbotů také porušuje pravidla, jelikož umožňuje psát si s postavami chráněnými autorským právem. Z GPT Store se tak podle všeho stál nekontrolovaný trh, kde není příliš bezpečno. Zástupci společnosti OpenAI uvádí, že má k dispozici kombinaci automatizovaných systémů pro kontrolu obsahu, jak se ale ukazuje, tato obrana nejspíš není dostačující. Nejspíš tak bude zapotřebí sáhnout k přísnějším opatřením.

Virtuální obchod s chatboty GPT Store se potýká s problémy s nekontrolovaným obsahem. Foto: Freepik

Jak udělat z dvourozměrného obrázku trojrozměrný? Umělá inteligence od Stability AI to dokáže

Revoluční model pro renderování 3D videí nazvaný Stable Video 3D (SV3D) představila tento týden společnost Stability AI věnující se inovacím v oblasti umělé inteligence. Cílem SV3D přitom není generovat obsah na základě textových vstupů, nýbrž prostřednictvím převedení obrazu z dvourozměrného zdroje do prostoru. Model je dostupný ve dvou variantách v závislosti na tom, zda-li je ve výstupu možné upravovat úhel a nastavení kamery či nikoliv. Stability AI tvrdí, že SV3D řeší některé problémy s nekonzistencí, které provázely mimo jiné starší software Stable Zero123. Nástroj je již nyní k dispozici pro komerční i nekomerční použití. V případě tvorby komerčního obsahu však bude nutné mít aktivní členství Stability AI, které vychází na minimálně 20 dolarů měsíčně.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5

Úvodní foto: Freepik

Sdílejte:
Komentujte článek (0)

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *