Další a další sféry průmyslu i služeb pociťují příchod umělé inteligence na vlastní kůži. Své o tom ví například pěstitelé ikonických holandských tulipánů, ale také bankéři, kteří se potýkají s narůstajícími případy podvodů, ve kterých hraje AI klíčovou roli. A jaké další novinky ze světa umělé inteligence obletěly v posledních dnech svět?

Robot poháněný umělou inteligencí se v Nizozemsku stará o tulipánová pole

Nizozemsko je zemí tulipánů, a tento svůj národní poklad si také náležitě střeží. Je však nutné držet tempo s dobou, a neustále se rozrůstající lány překrásných květin již prakticky není možné obdělávat pouze za pomoci lidské síly. Na scénu tak přichází AI, tentokrát vtělená do autonomního robota Theo vyvinutého nizozemskou společností H2L Robotics. Theo projíždí tulipánovými poli a vybaven sérií kamer připojených k neuronové síti monitoruje případné náznaky napadení či jiných chorob sužujících rostliny. Umělá inteligence, která robota pohání, je spojeným mozkem zkušených pěstitelů, a jejím prostřednictvím je tak možné například odhalit viry zpomalující růst květů či omezující vývoj cibulky.

Výhodou AI poháněného robota Theo je mimo jiné skutečnost, že dokáže pracovat přes den i v noci. Foto: Se souhlasem H2L Robotics

Po celém Holandsku nyní operuje přibližně 45 těchto strojů, a počítá se s tím, že tato flotila bude v budoucnu i nadále posilována. Zemědělci věří, že díky AI získali do rukou efektivní nástroj v boji s virovými onemocněními, které mohou během okamžiku zdecimovat celou úrodu.

České banky hlásí stále více podvodníků využívajících AI voiceboty

I umělá inteligence má svou světlou a temnou stránku. S tou druhou zmiňovanou se v poslední době snaží bojovat především čeští bankéři. Množí se totiž případy telefonátů s klienty, kdy se hlas ve sluchátku představí jako zástupce banky, a nejrůznějšími lstmi se z lidí snaží vymáhat peníze. Až donedávna však tento podvodný model zpravidla vyžadoval mít na druhé straně linky skutečného člověka. Umělá inteligence však zlodějům poskytla nebezpečný nástroj v podobě AI voicebotů, kteří špinavou práci udělají za ně. Loňský rok byl z pohledu statistik v rámci počtu těchto podvodů naprosto rekordní, a zástupci tuzemských bank očekávají, že se bude situace zhoršovat. Kromě apelu na kvalitnější monitoring této situace ze strany úřadů a orgánů státní moci je tedy na místě upozornit na zvýšenou opatrnost při poskytování citlivých údajů prostřednictvím telefonního hovoru.

Jsou vaše finance v bezpečí? V ČR přibývá případů podvodných AI telefonátů. Foto: Freepik

Umělá inteligence Foresight dokáže určit přesnou diagnózu i bez prohlídky pacienta

Nová studie vědců z Velké Británie překvapivé novinky v oblasti AI. Nástroj Foresight, který je výsledkem společného úsilí několika výzkumných týmů, by totiž mohl lékařům výrazně usnadnit práci při vyšetřování pacientů či rozhodování o případné diagnóze. Foresight patří do stejné rodiny modelů jako slavný ChatGPT, na rozdíl od obecných informací však byl trénován na souboru dat z britského a amerického zdravotnického systému. Celkem tak bylo možné umělou inteligenci vycvičit na údajích více než 800 tisíc pacientů. Model byl následně vyzván k určení diagnózy jedné z deseti možných poruch, které mohou u daného jedince nastat na základě jeho záznamů.

Foresight dokázal určit správnou předpověď ve zhruba 70 až 90 procentech případů v závislosti na tom, jaký soubor informací byl pro test použit. Vědci tak věří, že se jim podařilo vyvinout nový pomocný nástroj v léčbě lidských nemocí, který lékařům nejen usnadní práci, ale může jim také pomoci s rozhodováním ve složitých případech, kdy je určení správné diagnózy klíčové pro záchranu zdraví pacienta.

Valné shromáždění OSN přijalo první klíčovou rezoluci týkající se AI

Významného pokroku v rámci legislativního uchopení umělé inteligence se dočkaly státy Organizace spojených národů (OSN). Valné shromáždění totiž minulý týden přijalo rezoluci vyzývající členské země k podpoře bezpečných a důvěryhodných systémů AI, a zároveň upozornilo na nutnost vyhýbat se takovým nástrojům, které by mohly „představovat nepřiměřené riziko pro uplatňování lidských práv“.

Vedení OSN vyzvalo členské státy k podpoře vývoje bezpečných AI technologií. Foto: Pixabay

Text mimo jiné uvádí, že je třeba dbát na ochranu těchto práv nejen offline, ale také online, a to v kontextu neustále se zrychlujícího tempa pokroku v oblasti AI. Státní podpora by pak měla spočívat například i ve zvýšení financování výzkumu věnujícího se sféře umělé inteligence, aby tak bylo možné tuto technologii mít pod kontrolou dříve, než bude mít ona pod kontrolou nás. OSN tak navazuje na snahy některých členských zemí, ale také například Evropské unie, jejíž Akt o AI vstoupil nedávno v platnost.

Belgická studie vyzkoušela umělou inteligenci ve vaření piva. Virtuální someliér překvapil

S pozoruhodnými závěry přišli před několika dny výzkumníci z belgického Institutu pro výzkum piva se sídlem v Lovani. Podařilo se jim totiž vyvinout AI model, který by mohl v budoucnu potenciálně ohrozit i zdánlivě nenahraditelnou pracovní pozici, a sice pivní someliéry. Toto tvrzení je sice v kontextu současné vědy stále velmi odvážné, přesto však výsledky práce publikované v prestižním vědeckém časopise Nature Communications hovoří o skutečně komplexním AI nástroji. Ten podle všeho dokáže nejen předpovídat, jak bude pivo dle zadané receptury chutnat, ale také poskytnout rady ohledně vylepšení této chuti. Model čerpá z informací získaných chemickým rozborem 250 rozdílných piv a porovnáním více než 200 unikátních vlastností zlatavého moku. V rámci doporučení se pak opírá o statisíce recenzí z webu ratebeer.com.

Umělá inteligence se ukázala být nápomocnou i ve zlepšování chuti piva. Foto: Bing AI

Vývoj umělé inteligence trval belgickým vědcům dlouhých pět let, nyní ale její autoři věří, že je model spolehlivě funkční. AI by nyní měla být využita například k vylepšení chutně nealkoholických piv, které představují nemalou pivovarnickou výzvu i pro zkušené sládky.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5

Sdílejte:
Komentujte článek (0)

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *