O prodeji TikToku se hovořilo již dříve, na čínskou sociální síť totiž hlavně v Americe vzrostl tlak kvůli špatné důvěře ze strany kongresmanů. Nyní se objevily nepotvrzené zprávy, že ByteDance, mateřská společnost sociální platformy, ji skutečně prodá. A dává to smysl. Jinou možnost, jak se v USA vyhnout celostátnímu zákazu, totiž firma nemá.

Tyto nepotvrzené informace se objevily na webu amerického listu The Wall Street Journal (WSJ). Jejich důvěryhodnost se nedá nezávisle ověřit. Potenciálním kupcem má podle zprávy, na níž odkázala další média jako Hypebeast, být Bobby Kotick.

Kotick loni v prosinci po třiadvaceti letech odstoupil z čela společnosti Activision poté, co ji odkoupil jiný americký gigant – Microsoft. Zkušený podnikatel se však do důchodu nechystá. Láká ho nové podnikatelské dobrodružství.

TikToku hrozí v USA plošný zákaz. Zdroj: Pixabay

Podle informací WSJ se měl Kotick sejít se Zhangem Yimingem, spoluzakladatelem čínské soukromé firmy ByteDance a šéfem TikToku. Údajně dal najevo zájem nejpopulárnější sociální platformu mezi mladými odkoupit.

Transakce by měla dosahovat stovek miliard dolarů. Jenom pro srovnání, Activision Blizzard odkoupil Microsoft za 68,7 miliardy dolarů. Bude to obrovská suma, Kotick ale hodlá přibrat na palubu další investory. Mezi nimi má být třeba Sam Altman, šéf OpenAI.

Čas se krátí

TikToku v USA dochází čas. Jediným způsobem, jak ho může ByteDance na tamním trhu udržet, je jeho prodej. Dnes totiž prošel návrh zákona, jenž má ochránit národní bezpečnost před aplikacemi „nepřátelských států“.

Jinými slovy – Spojené státy se snaží plošně zakázat TikTok, protože ho podezírají z napojení na čínskou vládu. Chtějí zabránit manipulaci a šmírování amerických uživatelů. Američtí kongresmani v souvislosti s platformou dokonce několikrát zmiňovali špionáž.

Jedinou možností, jak se udržet na americkém trhu, je prodej TikToku. Zdroj: Pixabay

Zhang taková tvrzení opakovaně popírá. Během nedávného slyšení týkajícího se bezpečnosti dětí na sociálních sítích kongresmanům opakovaně vysvětloval, že žije v Singapuru a že se čínské vládě vůbec nezodpovídá.

Bez ohledu na jeho tvrzení však vyhrává paranoidní strach z čínské špionáže. O návrhu zákona se v Kongresu úspěšně hlasovalo dnes. Dá se tedy očekávat, že k prodeji Kotickovi opravdu dojde.

Zdroj: Hypebeast

Sdílejte:
Komentujte článek (0)

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *