V ruské části Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se zvětšil únik vzduchu, uvedl programový manažer stanice v americké agentuře NASA Joel Montalbano. NASA a ruský protějšek Roskosmos ubezpečují, že astronauti jsou v bezpečí a na palubě žádné nebezpečí nehrozí. Tento únik se nicméně od roku 2020 zdvojnásobil.  

K úniku vzduchu dochází již několik let v ruském modulu Zvezda. NASA i Roskosmos se však shodly na tom, že se jedná o bezvýznamný únik, jenž nepředstavuje větší nebezpečí pro stanici a posádku, jež na ní zrovna slouží.

Rychlost úniku v modulu se nicméně od roku 2020 zdvojnásobila, varoval podle serveru Space Montalbano. Tato slova pak potvrdil i ruský astronaut Oleg Kononěnko, rekordman v délce pobytu ve vesmíru, který na ISS zrovna slouží.

Z ruské části ISS uniká vzduch
Z ruské části ISS uniká vzduch. Zdroj: Se svolením NASA

„Aktuálně to nemá žádný vliv na bezpečnost posádky nebo provoz stanice. Je to však něco, o čem by si měl být každý vědom,“ potvrdil Montalbano a vyjasnil, kdy se začal únik zvětšovat.

Podle něj to začalo asi týden před vypuštěním zásobovací lodě Progress k ISS 14. února. Není to poprvé, co bylo nutné řešit úniky v této části stanice. Jak ale píšeme výše, v tomto případě se to obě vesmírné agentury rozhodly neřešit.

Na ISS zamířila nová posádka

Montalbano o tom informoval před startem rakety Falcon 9 z mysu Canaveral na Floridě se třemi americkými a jedním ruským astronautem v modulu Crew Dragon společnosti SpaceX. Start proběhl v pondělí ráno.

Tato skupina, jež je součástí mise Crew 8, stráví na palubě stanice šest měsíců poté, co vystřídá astronauty z mise Crew 7. Členové posádky se budou na ISS věnovat výzkumům, jako je sledování vlivu vliv mikrogravitace na rostlinné buňky.

Na ISS míří posádka Crew 8. Foto: Se svolením NASA

Tým složený z astronautů, kteří za sebou ještě žádnou misi ve vesmíru nemají, jemuž velí čtyřiadvacetiletý Matthew Dominick z NASA, však celkově provede celkem dvě stovky experimentů a technologických demonstrací, mnohdy v oblasti zdraví.

ISS je posledním místem spolupráce mezi USA a Ruskem. Vztahy mezi oběma mocnostmi jsou od začátku války na Ukrajině nejhorší za posledních několik desítek let. Roskosmos se od ISS oddělí v roce 2028. Provoz stanice skončí o tři roky později.

Zdroje: 1, 2

Sdílejte:
Komentujte článek (0)

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *