Ve věku 94 let nás opustil významný britský vědec Peter Higgs, nositel Nobelovy ceny za fyziku. Jak oznámila agentura AP s odvoláním na Edinburskou univerzitu, Higgs zemřel 8. dubna 2024. Jeho jméno je neodmyslitelně spojeno s jedním z nejvýznamnějších objevů v moderní fyzice – Higgsovým bosonem, částicí, jejíž existenci teoreticky předpověděl už v roce 1964 a která byla experimentálně potvrzena teprve v roce 2012.

Život Petera Higgse

Peter Higgs se narodil 29. května 1929 v Newcastlu a svou akademickou kariéru zahájil studiem fyziky na Kings College v Londýně, kde v roce 1954 získal doktorát. Po krátkém období stráveném na Edinburské univerzitě se na krátko přesunul zpět do Londýna, aby se v roce 1960 definitivně vrátil do Edinburghu. Zde začal přednášet na ústavu matematické fyziky a během své vědecké kariéry formuloval teorii, která změnila chápání základní struktury vesmíru.

Peter Higgs získal za svůj objev Nobelovu cenu. Na jeho zásluhy upozornil mj. Stephen Hawking. Foto: Se souhlasem The University of Edinburg

„Božská částice“ aneb Higgsův boson

Higgsův boson, nazývaný někdy „božskou částicí“, je považován za jeden ze základních stavebních kamenů vesmíru. Jeho objev má klíčový význam pro potvrzení platnosti Standardního modelu částicové fyziky, teorie, která vysvětluje, jak funguje vesmír na nejzákladnější úrovni. Především ale Higgsův boson vysvětluje, jak získávají ostatní elementární částice svou hmotnost – proces, který je zásadní pro pochopení struktury hmoty.

V červenci 2012 byla předpověď existence Higgsova bosonu potvrzena experimenty provedenými v Obřím hadronovém urychlovači (LHC) Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN). Tyto experimenty ukázaly, že vlastnosti pozorované částice se shodují s předpovědí Standardního modelu částicové fyziky až do úrovně 95 %.

Proč mají částice hmotnost?

Existence Higgsova bosonu je klíčová pro naše chápání vesmíru. Bez něj by nebylo možné vysvětlit, proč mají elementární částice jako kvarky a elektrony hmotnost. Tento objev nejen potvrdil Standardní model částicové fyziky, ale také otevřel dveře novým teoriím a experimentům, které mohou v budoucnu vést k dalším průlomům v našem pochopení vesmíru.

Existence Higgsova bosonu je klíčová pro naše chápání vesmíru. Foto: Se souhlasem NASA

Higgsův boson je příkladem toho, jak teoretická fyzika, spojená s pokročilou experimentální technikou, může odhalit základní principy, které řídí náš vesmír. Jeho objev není jen kulminačním bodem desetiletí trvajícího hledání, ale také připomínkou neuvěřitelné lidské touhy po poznání a rozumění světu, ve kterém žijeme.

Peter Higgs po sobě zanechal odkaz, který bude inspirovat budoucí generace vědců. Jeho práce a objevy mají zásadní význam pro naše chápání vesmíru a představují neocenitelný přínos k vědě a lidskému poznání.

Zdroj: ed.ac.uk

Sdílejte:
Komentujte článek (0)

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *